България започва класацията за олимпийски медали и погледите се обръщат към волейбола – Sofia Globe

След близо две седмици разочароващи резултати за българските спортисти на Олимпиадата в Лондон, страната спечели първия си медал, макар и не златото, на което се надяваше.

Късно на 9 август тя победи борчинката Станка Христова в категория до 72 кг свободен стил и спечели сребърния медал. Петкратната българска световна шампионка дублира среброто си от Олимпиадата в Пекин, след като загуби от изгряващата звезда на руския отбор по борба Наталия Воробьева.

След финала разстроената и насълзена Христова – най-голямата надежда на страната си за златен медал в Лондон – остро разкритикува представянето й, като каза, че е направила грешка и не е показала най-доброто от себе си на финала.

България се очаква да има най-лошия резултат от летните олимпийски игри от 1952 г., когато страната спечели нито един бронзов медал (с изключение на Игрите през 1984 г. в Лос Анджелис, които България бойкотира заедно с други членове на комунистическия блок като отмъщение срещу западните страни). Бойкот на олимпиадата в Москва преди четири години.

Боксьорът Тервел Пулев също си осигури медал, след като стигна до полуфиналите в тежката категория, насрочени за 10 август, но погледите на българските фенове бяха насочени към мъжкия волейболен отбор, който надмина очакванията с класирането си за финала. Полуфинали на олимпийския турнир.

Разкъсван от шумни обществени полемики, довели до оставката на старши треньора Радостин Стойчев и най-добрия играч на отбора Матей Казиски по-малко от два месеца преди Олимпиадата (както подробно) тук), младият отбор на България беше откровението на олимпийския турнир по волейбол, побеждавайки намиращите се във форма Полша и Италия в груповата фаза, които оглавиха с равенство с лесния противник – Германия – на четвъртфиналите.

READ  San Francisco 49ers печелят NFC West с победа в Сиатъл

На 10 август България ще се изправи срещу вечния си кошмар Русия за място на финал срещу Бразилия или Италия.

(Снимка: Мати Казийски от Българската федерация по волейбол)