България срещу Англия: Квалификациите за Евро 2020 бяха спирани два пъти заради расистко поведение на фенове

Източник на изображението, Getty Images

Коментар на снимката, Английските играчи и служители обмисляха да напуснат терена, но предпочетоха да останат в София

Англия на Евро 2020 Квалификации в България Той беше отстранен два пъти, тъй като феновете бяха предупредени за расистко поведение, включително нацистки поздрави и маймунски скандирания.

Първата спирка дойде в 28-ата минута, когато Англия поведе с 2:0.

След това съобщение на стадиона осъди злоупотребата, преди да обяви, че мачът ще бъде прекратен, ако продължи.

Но мачът беше прекратен отново в 43-ата минута, преди да бъде подновен след дискусии между рефера и треньора на Англия Гарет Саутгейт.

Президентът на Футболната асоциация Грег Кларк присъства на мача и стана свидетел на злоупотребата от първа ръка, като каза, че е оставило редица играчи и персонал на Англия видимо разстроени.

„Чух примери за ужасяващи расистки скандирания“, каза той.

„Гледах група хора, облечени в черно – около 50 от тях – които правеха нещо като политически фашистки жестове, не бях сигурен, беше на 100 метра, но изглеждаше ужасяващо.

„Говорих с един или двама от играчите и също така говорих с един или двама от задкулисния персонал, защото не само имаме многорасов отбор, имаме многорасов задкулисен персонал.

„Те явно бяха емоционално разстроени и аз говорих и с Гарет след мача и му дадох пълната си подкрепа.“

Кларк казва, че очаква УЕФА да направи цялостен преглед на инцидента.

„УЕФА, с когото разговарях по време на мача, на полувремето и в края на мача, ще проведе цялостно разследване, за да гарантира, че тази ужасяваща сцена на ужасен расизъм ще бъде разгледана по подходящ начин“, каза той.

READ  Tampa Bay Buccaneers играят първия си мач от редовния сезон на NFL в Германия

ФА потвърди в изявление, че играчите на Англия са били подложени на „отвратителни расистки скандирания“ и че това е „недопустимо на всяко ниво на играта“.

Английският защитник Тайрън Мингс, който играеше първия си международен мач, каза, че играчите са решили като група на полувремето мачът да продължи.

„Точно преди полувремето подходящата следваща стъпка беше да се върна в съблекалнята“, каза той пред BBC Radio 5 Live.

„Взехме логично решение да играем оставащите няколко минути и решихме, че в края на първото полувреме всички взеха решението: треньорът, екипът и помощник-техническият щаб говорихме по въпроса на полувремето се справи с него и го ескалира по правилния начин.

„Горд съм от начина, по който се справихме с въпроса и предприехме съответните стъпки.

Стадион „Васил Левски“ бе подложен на частично затваряне за този мач, след като България беше наказана за расистко поведение на фенове по време на квалификациите срещу Косово и Чехия през юни.

Предишният мач беше доминиран от опасения за възможни расистки инциденти, като нападателят на Англия Тами Ейбрахам каза, че играчите ще бъдат готови да напуснат терена, ако бъдат набелязани.

Саутгейт проведе среща със своите играчи през уикенда, за да повтори тристепенния протокол на УЕФА за справяне с расистки инциденти, но темата предизвика гневна реакция от българските футболни власти.

Какво точно се случи по време на мача?

Коментар на снимката, Някои фенове в българската част на стадиона бяха снимани да отдават нацистки поздрав

След минути мачът беше прекратен.

Нападателят Хари Кейн разговаряше със съдията Иван Пепик на средата на линията, докато на стадиона беше направено съобщение, осъждащо расистки обиди и предупреждаващо феновете, че мачът може да бъде прекратен, ако продължи. Междувременно треньорът на Англия Саутгейт разговаря с редица свои играчи.

Мачът беше подновен, но отново беше прекратен преди края на първото полувреме. Саутгейт и няколко играчи на Англия обсъждаха със служителите на мача преди мачът да бъде подновен за втори път.

Група привърженици на България, облечени в черни тениски с качулки – някои с бандани, покриващи лицата им – започнаха да напускат стадиона, след като мачът беше спрян за втори път. BBC Radio 5 Live съобщи, че някои са направили расистки жестове, докато са се насочвали към изходите.

След като в края на първото полувреме бяха добавени шест минути продължение поради забавянето, капитанът на България Евелин Попов беше видян в разгорещена дискусия с част от привържениците на домакините близо до тунела, докато останалите играчи се отправиха към съблекалните да изиграят първото полувреме. -време.

Какъв е подходът на УЕФА за справяне с прояви на расизъм?

УЕФА има тристепенен протокол, въведен през 2009 г., за справяне с подобни инциденти по време на мачове.

В първата стъпка реферът ще говори с говорителя на терена и ще го помоли да спре расисткото поведение.

Ако това продължи, реферът може да изведе играчите от терена до съблекалните за определен период от време и дикторът на стадиона ще направи друга реч.

Ако това продължи, мачът ще бъде отменен.

Саутгейт каза: „Казах ясно на играчите, че ако нещо друго се случи през второто полувреме, ще напуснем терена.

„Всички видяхме, че второто полувреме беше по-спокойно и това позволи на нашите играчи да говорят с футбола.“

Рос Баркли и Рахийм Стърлинг отбелязаха два гола, докато Маркъс Рашфорд и Кейн също отбелязаха при победата, която тласна Англия на ръба на място на Евро 2020.

Видео обяснение, България срещу Англия: Гарет Саутгейт е „невероятно горд“ с всички играчи на Англия

„Не може да има повече мизерни глоби или кратки забрани на стадиони.“

Това не е първият път в квалификациите за Евро 2020, когато английски играчи са били подлагани на расистки обиди.

През март Стърлинг осъди обидите, понесени от играчите на Англия по време на победата им с 5-1 над Черна гора.

Наказанието на Черна гора беше провеждане на два домакински мача при закрити врати и глоба от 20 000 евро (17 000 паунда стерлинги).

Организацията за борба с расизма Kick it Out призова УЕФА да предприеме решителни действия, заявявайки, че настоящите санкции на ЕС „не отговарят на целта“.

В изявлението се казва: „Писна ни от отвратителните расистки обиди, отправени към мъжкия национален отбор на Англия от български фенове, включително телевизионни кадри, показващи нацистки поздрави и маймунски звуци“.

„Сега е време УЕФА да се активизира и да покаже малко лидерство. Те последователно не успяха твърде дълго да предприемат ефективни действия. Фактът, че България вече е домакин на този мач с частично затворен стадион поради расистки обиди, показва, че санкциите на УЕФА са не това, което са.“ Достатъчно е.

„Не може да има повече жалки глоби или кратки забрани на стадиони, ако УЕФА изобщо се интересува от борбата с дискриминацията – и ако кампанията „равна игра“ означава нещо – трябва да последват отнемания на точки и изгонвания от турнира.

УЕФА каза пред BBC Sport, че всяко действие в отговор на събитията от понеделник трябва да бъде последвано от дисциплинарна комисия, която от своя страна трябва да изчака доклада на съдията.

Антидискриминационната група FAIR заяви, че има наблюдатели на стадиона, които ще докладват на УЕФА и ще бъдат част от разследванията на ръководния орган.

„Фактът, че расизмът е широко разпространен, не подлежи на съмнение“, каза Пиара Пуар, изпълнителен директор на FAIR.

Той каза: „Като се има предвид полемиката, която се разигра преди този мач, фокусът върху българските фенове, широко разпространените предупреждения, които бяха отправени, и опасенията, изразени от играчи и официални лица, беше много шокиращо да видим какво се случи.“

„Изглеждаше, че българските фенове бяха решени да оправдаят най-лошото си представяне.“

Видео обяснение, България срещу Англия: Тайрън Мингс чу расистки обиди преди загрявката

„Това е трогателен момент.

Бившият нападател на Англия Иън Райт, експерт от „Мач на деня“, който отразяваше мача за ITV Sport, каза, че случилото се в София може да бъде „трогателен момент“ за проблема с расизма във футбола.

„Това е прекрасен момент“, каза той, имайки предвид реакцията на играчите на злоупотребата. „Хубавото е, че имаме поколение играчи – и не само черни играчи – които няма да го толерират повече.

„Това в никакъв случай не е съществено“ поколение. Те вече не трябва да се примиряват с това, когато имат свои собствени платформи и протокол, към които да се придържат.

„Чувствам се страхотно, докато гледам това спечели, защото [the abusers] — Трябваше да си тръгна.