Потев спечели Купата на България за сезон 23/24  ПФК Потев Пловдив

Потев спечели Купата на България за сезон 23/24 ПФК Потев Пловдив

Потев (Пловдив) е новият носител на Купата на България. Канарчетата победиха Лудогорец с 3:2 в изпълнен с екшън финал на Националния стадион „Васил Левски“ в София.

Двубоят се игра пред около 13 000 души по трибуните, от които над 10 000 бяха привържениците на Ботев (Пловдив). „Жълто-черните“ фенове се погрижиха да създадат атмосфера, подходяща за битка за трофея.

Защитени от тази невероятна публика, хората на Боте откриха резултата след 4 минути игра. „Канарчетата“ изпълниха късо корнер, Евелин Попов центрира, а Антоан Конте прати топката с глава към вратата на Лудогорец на близката греда 1:0.

Щастието на момчетата на Душан Керкес обаче беше кратко. 4′ след откриващия гол на мача Лудогорец изравни 1:1 след попадение на Куадво Дуа.

Ботев дочака своя момент в края на първото полувреме. Точна топка на Джеймс Ето’о намери Мартин Секулич сам срещу вратаря и нападателят без грешка реализира за 2:1.

В 58′ Ботаев поведе с две попадения. Мохамед Брахими изнесе топката напред в половината на „жълто-черните“. Прецизният му пас намери Уме Еманюел за 3:1.

Лудогорец обаче намери сили да се върне в надпреварата. В 71′ Руан Круз влезе от пейката и вкара за 3:2.

Последните минути на мача се превърнаха в истинска драма. Разградчани поставиха под силен натиск „канарчетата“, а от друга страна момчетата на Тусан Керкес пропуснаха добри положения на контраатака, с които можеха окончателно да премахнат интригата в мача.

Кулминацията на цялата драма настъпи по време на битката. Съдията поиска 7′ минимум продължения и в крайна сметка отсъди дузпа за фаул на Конте срещу Динис Алмейда. Така в 11′ на продълженията Руан Крус трябваше да бие дузпа за Лудогорец, ударът на нападателя прелетя над вратата на Хидает Ханкич. Веднага след това прозвуча сигналът на последния съдия, даващ трофея на Боте.

READ  Heidelberg Materials стартира нов пилотен проект за улавяне на CO2 в България

Така „канарчетата“ добавиха към витрината си 4-та Купа на страната и от 2017 г. отново победиха Лудогорец на финала. Душан Гергес стана първият чуждестранен треньор, вдигнал трофея с Подев (Пловдив). Това беше втората значима победа на отбора в ерата на Антон Зингаревич след третото място преди два сезона.

Победата в Купата на България също ще доведе до завръщането на Боте на европейската сцена, тъй като отборът ще участва в първия квалификационен кръг на Лига Европа през следващия сезон.