България започва класацията за олимпийски медали и погледите се обръщат към волейбола – Sofia Globe

След близо две седмици разочароващи резултати за българските спортисти на Олимпиадата в Лондон, страната спечели първия си медал, макар и не златото, на което се надяваше.

Късно на 9 август тя победи борчинката Станка Христова в категория до 72 кг свободен стил и спечели сребърния медал. Петкратната българска световна шампионка дублира среброто си от Олимпиадата в Пекин, след като загуби от изгряващата звезда на руския отбор по борба Наталия Воробьева.

След финала разстроената и насълзена Христова – най-голямата надежда на страната си за златен медал в Лондон – остро разкритикува представянето й, като каза, че е направила грешка и не е показала най-доброто от себе си на финала.

България се очаква да има най-лошия резултат от летните олимпийски игри от 1952 г., когато страната спечели нито един бронзов медал (с изключение на Игрите през 1984 г. в Лос Анджелис, които България бойкотира заедно с други членове на комунистическия блок като отмъщение срещу западните страни). Бойкот на олимпиадата в Москва преди четири години.

Боксьорът Тервел Пулев също си осигури медал, след като стигна до полуфиналите в тежката категория, насрочени за 10 август, но погледите на българските фенове бяха насочени към мъжкия волейболен отбор, който надмина очакванията с класирането си за финала. Полуфинали на олимпийския турнир.

Разкъсван от шумни обществени полемики, довели до оставката на старши треньора Радостин Стойчев и най-добрия играч на отбора Матей Казиски по-малко от два месеца преди Олимпиадата (както подробно) тук), младият отбор на България беше откровението на олимпийския турнир по волейбол, побеждавайки намиращите се във форма Полша и Италия в груповата фаза, които оглавиха с равенство с лесния противник – Германия – на четвъртфиналите.

READ  Florida AG започва антитръстово разследване след пренебрежението на NFL към футбола

На 10 август България ще се изправи срещу вечния си кошмар Русия за място на финал срещу Бразилия или Италия.

(Снимка: Мати Казийски от Българската федерация по волейбол)