Баскетбол на Олимпиадата през 2024 г. – Четири ключови точки от САЩ срещу Сърбия

След като премина лесно през първите си четири мача на Олимпиадата през 2024 г., звездният мъжки баскетболен отбор на САЩ беше сериозно изплашен от Сърбия и трикратния MVP на НБА Никола Йокич в полуфинала в четвъртък, като изоставаше с цели 17 точки и влезе в последната четвърт изостава с 13 точки.

Сърбия водеше повече от 35 от 40-те минути, но САЩ запазиха предимството си, когато дойде времето. Последният период принадлежеше на отбора на САЩ, който надигра Сърбия с 32-15, за да поведе завинаги благодарение на хеттрик на Стивън Къри при 2:24 до края на мача при победа с 95-91.

Къри имаше най-доброто си представяне за Съединените щати, отбелязвайки 36 точки – една по-малко от олимпийския рекорд на Кармело Антъни в американския баскетбол за мъже и най-много от американски играч в мач с нокаут, според ESPN Stats & Information. Съединените щати се нуждаеха от почти всички тези точки, заедно със звездното представяне на ЛеБрон Джеймс, за да продължат напред и да се изправят срещу домакина Франция за златото в събота.

Ето изводите от най-вълнуващите мъжки баскетболни игри в САЩ след мача им с Испания на финалите през 2008 и 2012 г.

Не е същото като Сърбия

Това беше третата среща между отбора на САЩ и Сърбия това лято. Американците спечелиха лесно предишните си два мача, като спечелиха демонстративен мач в Абу Даби с резултат 105-79 и първия мач от груповата фаза с резултат 110-84.

READ  Кейтлин Кларк от Айова удря 3 при зумера, за да изпревари номер 2 Индиана

И в двата мача Сърбия имаше проблеми с опитите за три точки, като отбеляза 19 от 71 опита (27%). Но този път това не се случи. Водени от 4 от 6 опита за три точки на вратаря Алекса Аврамович и три успешни опита всеки от Богдан Богданович и Еуген Добрик, Сърбия отбеляза пет три точки във всяка от първите три четвърти, като водеше с десет.

Освен по-добрата стрелба, Сърбия разчиташе повече на Йокич. Сърбия изравни със Съединените щати със звездата на Денвър Нъгетс на терена в мача от групата, но ги превъзхождаше с 26 точки за седемте минути и 15 секунди, които той прекара на пейката. Този път Йокич игра близо 38 минути от 40-минутния мач, а Сърбия успя да увеличи преднината си по време на кратките паузи. Той завърши мача със 17 точки и 11 асистенции, най-високият брой в мача.

Комбинацията направи Сърбия да изглежда като най-големия тест за отбора на САЩ, който се очакваше да влезе на Олимпиадата.

Отборът на САЩ затваря врати с ветерани

След като прекара по-голямата част от Олимпиадата, играейки с дълбок състав, треньорът на САЩ Стив Кер разчиташе силно на своите ветерани играчи за мача. Единствената смяна, която Кер направи през четвъртата четвърт до последните осем секунди на мача, беше да пусне Джоел Ембийд вместо Антъни Дейвис. Това даде на отбора на САЩ финален състав, включващ четирима топ играчи: Къри, Ембийд, Кевин Дюрант и ЛеБрон Джеймс, заедно с Девин Букър – единственият играч в тази група под 30 години.

READ  Източник казва, че Dallas Cowboys нарязва Antwaun Woods, след като е избрал два DT за проект NFL 2021

Отборът на ветераните подсили защитата си. Сърбия не успя да отбележи нито един хеттрик през четвъртата четвърт, като отбеляза само 9 опита и отбеляза общо само 15 точки, след като вкара поне 22 точки във всеки от първите три периода. Правенето на повече спасявания позволи на Съединените щати да поведе в мача, включително кражба и гол на Къри, което даде на американците най-голямата им преднина от пет точки.

От друга страна, звездите на тима успяха да вкарат срещу сплотената отбрана на Сърбия. Най-запомнящ се беше хеттрикът на Къри, дошъл след прекрасен пас на Ембийд. Но Дюрант също направи огромна грешка, след като Сърбия намали разликата до две точки благодарение на хеттрик на Богданович 56 секунди преди края.

Междувременно Джеймс беше навсякъде в мача. През цялата четвърта четвърт той отбеляза 6 точки, 6 борби и 4 асистенции и завърши мача с втория олимпийски хеттрик в кариерата си: 16 точки, 12 борби и 10 асистенции. Според ESPN Stats & Information, той е първият мъжки баскетболист, който някога е постигнал няколко трипъл-дабъла на Олимпийските игри, като преди това го направи през 2012 г.

Стив играе по-добре

Отборът на САЩ успя да се задържи само през първите три четвърти благодарение на брилянтността на Къри. След бавен старт в олимпийския си дебют, където отбеляза 29 точки при 10 от 28 удара в първите четири мача на Съединените щати, той надмина този сбор на полуфиналите.

Къри беше впечатляващ в началото, отбелязвайки 14 от първите 15 точки на Съединените щати, включително четири тройки в този период. Неговите девет тройки в мача бяха вторите най-много от американски баскетболист на Олимпийски игри – Антъни направи 10 срещу Нигерия през 2012 г.

READ  Покойни български футболни лидери | OCCRP

В последните минути Къри отново пое контрола над играта, отбелязвайки седем от последните 11 точки, отбелязани от американския тим, включително две наказателни удара осем секунди преди края на срещата.

Внезапни борби на пейката

По време на Олимпиадата, включително мача от групата със Сърбия, вторият отбор на САЩ в състав Дюрант, Дейвис, Бам Адебайо, Антъни Едуардс и Дерик Уайт успя да увеличи преднината. Дюрант влезе в четвъртък с най-добрия положителен резултат на САЩ (+72), следван от Едуардс (+65).

На полуфиналите не беше така. Дюрант (+5) беше единственият американски играч, отбелязал положителна точка, а американците го изпревариха с 16 точки в 6:46, изиграни от Уайт. Дюрант започна мача бавно, отбелязвайки само 2 точки с удари 1-от-5 през първите три четвърти, преди да вкара 3-от-3 в четвъртата четвърт, като останалите четири американски резерви отбелязаха само девет точки общо.

Вероятно Кер ще трябва да смени треньорския щаб на националния отбор на САЩ преди мача за златния медал, който ще се проведе в събота. Както се случи, когато Съединените щати се изправиха срещу Сърбия в груповата фаза, звездата на Бостън Селтикс Джейсън Тейтъм не беше сред стартовия състав на полуфиналите, тъй като си взе почивка от игра. Гардът на Индиана Пейсърс Тайрис Халибъртън беше другият американски играч, който не участва в мача в четвъртък.