Български състезатели с четири титли и девет медала на Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща

България регистрира ново силно представяне, като спечели четири титли и общо девет медала на 40-ото Европейско първенство по художествена гимнастика, което приключи в неделя на спортния стадион „Ласло Пап“ в унгарската столица Будапеща. Националните гимнастички спечелиха четири златни, два сребърни и три бронзови медала, включително първи места в многобоя, груповата и отборната надпревара при жените.

В неделя Боряна Калин, Стиляна Николова и Елвира Краснобаева спечелиха златен, сребърен и два бронзови медала. Калин донесе първата европейска титла на България от 1988 г. Възпитаничката на Мариана Памукова се справи безупречно и взе златния медал. Във финала на клуба тя спечели бронзов медал.

Абсолютната европейска шампионка Стиляна Николова взе сребро на обръч. Ученичката Валентина Иванова се класира четвърта с лента и пета с топка.

Дебютиралата на Европейското първенство за жени Елвира Краснобаева допусна сериозни грешки на клубните финали и завърши на седмо място, но показа класа в съчетанието с лента и спечели бронзовия медал.

Индивидуалните представяния на гимнастичките бяха много силни, което помогна на отбора да защити отборния златен медал. В събота Николова спечели първата си европейска титла, която остава в България, след като златният медал отиде при Боряна Калин в Баку.

Българският отбор защитаваше абсолютната си титла навсякъде. Магдалена Миневска, София Иванова, Камилия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василиева бяха непобедени и в двата мача. Възпитаничките на Весела Димитрова и Жасина Стойнева, европейски шампионки в многобоя от Баку 2023, получиха много висока оценка от 39.150 точки с композицията си на пет ринга. Българите играха добре и с три греда и две топки и спечелиха 34.850 точки. Така те събраха 74.000 точки и спечелиха златни медали за втора поредна година.

READ  Никс подадоха протест срещу НБА срещу загубата от Рокетс в понеделник: Източник

Във финалите в неделя българките завършиха четвърти с пет халки и осми с три ленти и две топки, след като допуснаха критични грешки при второто си изпълнение.

Други две отличия за България спечелиха младоките Дара Малинова и Магдалена Вълкова, които взеха съответно сребро с лента и бронз с топка във финалите на индивидуалните уреди, а също и четвърти в отборното.

Българският президент Румен Радев се срещна с националния отбор на турнира в Будапеща. Той пристигна на спортна арена „Ласло Пап“ за индивидуалните финали при жените, за да подкрепи българските състезателки. След това връчи златния медал на Боряна Калин, която стана шампионка във финала на епизода.

Следващото Европейско първенство по художествена гимнастика ще се проведе в Талин (Естония) от 4 до 8 юни 2025 г.