Гърция елиминира Словения и Лука Дончич от състезанието за Олимпиадата

Янис Адетокумбо все още не се е класирал за Олимпиадата през своята кариера, но е на една победа от промяна на тази ситуация.

Томас Валкуп вкара 19 точки, а Адетокумбо добави 13 точки за 21 минути, като донесе една победа на Гърция над Франция на Олимпийските игри в Париж, след като елиминира Лука Дончич и Словения с 96-68 в събота от полуфиналите на олимпийския квалификационен турнир.

„От треньор [Vassilis] „Спанулис се справи с цялата тази сделка и целта беше една цел, която беше да стигнем до Олимпиадата. Ние сме на един мач от това. Трябва да останем скромни и концентрирани“, каза Уокъп.

Дончич завърши мача с 21 точки в Пирея, Гърция, където стана първият сблъсък между двете звезди на НБА, докато представляваха първия и втория си национален отбор.

„Те играха много по-добре от нас. Бяха по-агресивни. Мисля, че имат страхотен отбор. Очевидно имат Янис. Но има и други елементи, които са много важни за тях. И те са много добре тренирани… Те ни надигра днес“, каза Дончич.

Този мач беше един от осемте полуфинала, проведени за определяне на последните четири места по баскетбол за мъже на Олимпийските игри в Париж.

Василиос Толиопулос добави 14 точки за Гърция, която ще срещне победителя от мача между Доминиканската република и Хърватия в неделя във финала на гръцкото първенство, където квалификационният билет за Олимпийските игри в Париж ще отиде при победителя.

Останалите полуфинали ще се проведат в събота на турнири в Испания, Латвия и Пуерто Рико.

Дончич, който игра с контузия във финалите на НБА с Далас Маверикс в петте им загуби от Бостън Селтикс, отбеляза средно 31 точки в първите два плейофни мача на Словения. Но той се представи слабо в събота срещу силната нападателна линия на Гърция.

READ  Радукано печели маратона, достига четвъртфинал във Вашингтон

Словения претърпя ранна загуба, след като Гърция отбеляза първите 13 точки в мача и поведе с 32-14 в края на първата четвърт.

Преднината на Гърция се увеличи до 23 точки през втората четвърт, преди Словения да се възползва от вълна от късни атаки, за да намали разликата до 47-33 на полувремето.

Гърция бързо поведе отново през третата четвърт, използвайки серия от 11-3, за да спечели малко място, и увеличи преднината до 16 точки през четвъртата четвърт.

Словения отбеляза 43% от своите удари (23 от 54). Това се сравнява с 54% (38 от 70) за Гърция, която също имаше предимство в отскоците (38-25).

Бразилия 71, Филипините 60

В Рига, Латвия, Бруно Кабокло вкара 15 точки и грабна 11 борби, докато Бразилия победи Филипините със 71-60, за да се класира за финалите на този турнир.

Марселиньо Уертас добави 13 точки, за да помогне на Бразилия да запази надеждите си за участие в Олимпийските игри за първи път от 2016 г.

Националният отбор на Бразилия ще срещне победителя от мача между Камерун и Латвия в неделя на финала на този турнир.

Джъстин Браунли завърши с 15 точки и осем борби, за да поведе Филипините, които отбелязаха 38% от ударите си от игра (24 от 64) и извършиха 15 фаула.

Филипините водеха с 33-27 на полувремето, преди Бразилия да започне третата четвърт със серия от 14-0. Това беше част от четвърта четвърт, която завърши с водене на Бразилия с 24-6, преди да поведе с 51-39 в четвъртата четвърт.

Ситуацията не се е променила през последния период, тъй като Филипините се доближиха до резултата 53-46, преди Бразилия да отговори с осем безответни победи, за да уреди мача.

READ  Четвъртият турнир по крикет за купа на посланика, проведен в София

Бахамите 89, Ливан 72

Във Валенсия, Испания, ДеАндре Айтън вкара 24 точки и грабна 15 борби, за да поведе Бахамите до победа над Ливан с 89-72.

Бъди Хийлд допринесе с 19 точки и 10 асистенции, за да помогне на Бахамските острови да се доближат до класирането за Олимпийските игри за първи път. Във финалната среща в неделя тя ще срещне победителката от Финландия и Испания.

Бахамите водеха с цели 20 точки през първото полувреме.

Серхио Даруиш бе най-резултатен за Ливан с 22 точки.